11. Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı (ISCTURKEY 2018 )Gerçekleştirildi

ISC TURKEY 2018 Konferansı 17-18 Ekim 2018 tarihlerinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Merkez Binası, Ankara’da gerçekleştirildi. Bu yılki ana teması “Siber Güvenlik ve Blok Zincir Teknolojisi” olarak belirlenen konferansa siber güvenlik ve blok zincir alanlarında uzman veya bu alanlara meraklı birçok akademisyen, kamu görevlisi, özel sektör çalışanı ve öğrenci katıldı.

Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı düzenlendiği ilk yıldan beri; ülkemizin bu alanlardaki bilimsel ve endüstriyel çalışmalarının paylaşıldığı, üniversite-kamu-sanayi işbirliğinin geliştirildiği, toplumun bilgi güvenliği farkındalığının arttırıldığı, bunlara ilaveten bilim insanları, araştırmacılar ve sektörel uygulayıcılar arasında bilgi alışverişinin ve işbirliğinin geliştirildiği en önemli etkinlik olarak kabul görmektedir.

 

Her yıl Avrupa Ağ ve Bilgi Güvenliği Ajansı (ENISA) tarafından desteklenen, Avrupa Siber Güvenlik Ayı kapsamında gerçekleştirilen ve bu yıl 11.si düzenlenen Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı’nın açılış konuşmalarını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve Bilgi Güvenliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay yaptı. “Siber Güvenlik ve Blok Zincir Teknolojisi”, “Ulusal Güvenlik Açısından Siber Güvenlik”, “Siber Güvenlik ve Sanayi Kümelenmesi” ve “Siber Güvenlikte Eğitim ve İnsan Kaynağı Yetiştirme Politikaları” panellerinin gerçekleştirildiği konferansta panellerin yanı sıra “Blok Zincir Teknolojileri” ve “Pardus İşletim Sistemi” konularında eğitimler verildi.

 

Blok Zincir İle İlgili Çalışmalar Önemli Bir Gelişme

Son dönemde büyük veri, yapay zekâ, nesnelerin interneti, artırılmış gerçeklik, blok zinciri ve kuantum bilgisayarlar gibi kavramlarla daha çok karşılaşmaya başladığımızın altını çizerek açılış konuşmasına başlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan “Bu konferansın ana temasını oluşturan blok zinciri özellikle son birkaç yıldır üzerinde çokça konuştuğumuz konuların başında geliyor. Blok zincirini en genel manada şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık veri tabanı olarak tanımlayabiliriz. Zincirleme bir modelle inşa edilen, takip edilebilen ama kırılamayan blok zinciri, günümüzde bankacılık ve finans uygulamalarında kullanılan yaygın bir teknoloji haline gelmiş durumda. Bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapmaya izin veriyor, işlemler direkt olarak alıcı ile satıcı arasında ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebiliyor” açıklamalarında bulundu.

Günümüzdeki bilgisayarların işlem kapasiteleri ile kırılması ya da çözülmesi mümkün olmayan bu şifreleme metotlarının, kuantum bilgisayarların geliştirilmesiyle birlikte ciddi bir tehdit altında olacağını kaydeden Bakan Yardımcısı Sayan, siber güvenlik konusuna da bir kez daha dikkat çekti. Sayan, “Siber güvenlik artık milli güvenliğin bir parçası ve milletlerin refahını etkileyen büyük bir faktör haline gelmiştir. Çoğu ülkede kara, deniz, hava ve uzayın yanı sıra siber uzay da artık askerî harekât alanı olarak görülmektedir. Dünyadaki gelişmelerle birlikte bilgi teknolojileri alanında yerli ve milli çözümleri geliştiren, üreten ve ihraç eden ve kendine yeten bir Türkiye olmak zorundayız. Gerek Bakanlığımız gerekse Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yani BTK elektronik haberleşme sektörü ve siber güvenlik alanında çalışmalarını sürdürmektedir. BTK, elektronik haberleşme sektörüne yönelik olarak regülatif anlamda görevlerini yerine getirirken bir yandan da kendisine verilen görev ve sorumluluklar gereği ulusal siber güvenliğin sağlanmasına yönelik faaliyetler yürütmektedir” şeklinde konuştu.

 

Siber Güvenlik Stratejileri Her Geçen Gün Daha Kritik Hale Geliyor

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin birtakım riskleri de beraberinde getirdiğini ifade eden BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu “Siber saldırganlar geçmişte olduğu gibi günümüzde de, geliştirilen ürün ya da hizmetlerin kararlılığını sınamakta ve en ufak bir zayıf noktayı kullanarak zarar vermeyi amaçlamaktadır. Bu noktada, siber güvenlik stratejilerinin her geçen gün daha da kritik hale geldiğini görmekteyiz. Günümüzdeki siber güvenlik teknolojilerinde yaşanan gelişmelere baktığımızda analitik yapay zekâ ve makine öğrenimini kullanan siber tehdit tespit ve önleme sistemlerine yatırımlar yapılmaya başlandığını görmekteyiz. Bu iki kavrama ilave olarak da “otomasyon”un öne çıktığını görüyoruz. Büyük veri üzerinde yapay zekâ ve makine öğrenmesiyle tespit edilen siber tehditlerin, otomasyon sistemleriyle hızlıca önlenebilmesi, bütüncül bir siber güvenlik stratejisinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Veri Tsunamisinin Arifesindeyiz

Açılış konuşmasında bilgi güvenliği serüveninin boyut değiştirdiğini belirten Bilgi Güvenliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, “Artık siber dönemdeyiz. Siber güvenlik hizmetleri yeri geldiğinde başkalarına hizmet edebilir. Siber kapımızı başka ülkelere emanet etmemek için siber güvenlikte yerli ve milli teknolojilerimizi geliştirmemiz ve kullanmamız şart. Bu sebeple Bilgi Güvenliği Derneği olarak kurulduğumuz günden bu yana birçok çalışmaya imza attık ve atmaya devam ediyoruz. Şu anda dünya nüfusunun iki katı kadar bağlantılı cihaz var, veri tsunamisinin arifesindeyiz. Bu sebeple kamu, özel sektör ve üniversiteler olarak önlemlerimizi buna göre almalıyız. Önümüzdeki dönemde blockchain dünyada tartışılacak ve ulusal güvenliğimizin ayrılmaz bir parçası haline gelecek.” açıklamalarında bulundu.

 

Açılışta Gerçekleştirilen Törenle Siber Güvenlik Üstün Hizmet Ödülleri Verildi

Bilgi Güvenliği Derneği tarafından her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen, 11. Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı’nda ödüller sahibini buldu.

BGD tarafından Kamu, Özel Sektör, Akademik ve Bürokrasi alanında; dört alt başlıkta kategorilendirerek, üstün hizmet ödülüne layık görülen kişi ve kurumlara “Üstün Hizmet Ödülleri” takdim edildi.

Özel sektör kategorisinde üstün hizmet ödülü almaya layık görülen TURKTRUST firmasının genel müdürü Sn. Öner Demirkol’a, düzenleyen kuruluşlardan İTÜ’yü temsilen konferans eş başkanı Prof. Dr. Ertuğrul Karaçuha, akademik alanda ödül almaya layık görülen, konferansımızın eş başkanlarından, kriptoloji alanında yapmış olduğu çalışmalarla bilinen Prof. Dr. Ersan Akyıldız’a, Gazi Üniversitesi’ni temsilen BGD Genel Sekreteri Sn. Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu, kamu kurumları alanında ödül almaya layık görülen ve etkinliğe ev sahipliği yapan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu’na, BGD YK Başkanı Sn. Ahmet Hamdi ATALAY ve son olarak bürokrasi alanında BTK Başkanlığı sürecinden bu yana, SOME, USOM gibi altyapıların kurulması gibi birçok başarılı projeye imza atan, siber güvenlik alanında ülkemize çok ciddi katma değer sağlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Sn. Dr. Ömer Fatih Sayan’a, Konferans Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa ALKAN tarafından verilen ödüller ile tören son buldu.

Ziyaretçiler panellere ve eğitimlere katılabilmenin yanı sıra Ana Sponsor HAVELSAN, Platin Sponsor Chomar ve Huawei, Altın Sponsor Netaş, Gümüş Sponsor Fortinet, STM, Türk Telekom, Vodafone, Verify, Aselsan, Turkcell, Arista ve Hikvision, Panel Sponsoru Türksat, Atarlabs ve Biznet Bilişim, Stant Sponsoru Labris, Eset, Net İletişim, Barikat, Metric ve Epati, Yaka Kartı Sponsoru Türktrust ve Not Defteri ve Kalem Sponsoru TurkNet, Basın Sponsorları CyberMag ve Faselis firmaları ile bilgi alışverişinde bulunma fırsatını da elde etti.

Her yıl ekim ayında BGD tarafından düzenlenen ve bu yıl Ana Teması Blokzincir Teknolojisi olan etkinlik, Kamuda Dijital Dönüşüm Süreçleri, Ulusal Güvenlik Açısından Siber Güvenlik ve Siber Güvenlik İnsan Kaynağı Yetiştirme Politikaları başlıklı panellerle devam edem etkinlik, kamu özel sektör ve üniversitelerden birçok kurum ve kişileri bir araya getirerek ülkemizin bu alanda en kritik konferansı olmaya devam ediyor.