Basın Bültenleri

Gazi Üniversitesi,  Bilgi Güvenliği Derneği ve Bilgi Güvenliği Akademisinin ortaklaşa gerçekleştirdiği Siber Güvenlik Uzmanı Yetiştirme Kampı 24 Ağustos Pazartesi günü başladı. Bilgi Güvenliği Derneği Kurucu Başkanı ve Gazi Üniversitesi Bilgi Güvenliği Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Alkan bir hafta sürecek olan kampla ilgili olarak, şunları söyledi.

“Ülkemiz siber saldırılara uğrayan ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Günümüzde siber savaşların ve siber saldırıların ülkeler için çok büyük riskler ve tehditler oluşturduğu malum. Bilgi Güvenliği Derneği olarak yaklaşık 10 yıldır bu konuda farkındalık oluşturmak için birçok etkinlikler ve projeler gerçekleştirdik. Bunlardan en önemlisi de ülkemizin ihtiyacı olan siber güvenlik uzmanlarının yetiştirilmesi çalışmalarıdır. Benzer şekilde Gazi Üniversite Bünyesinde kurulan Bilgi Güvenliği Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanlığını olarak Yüksek Lisans ve Doktora seviyesinde eğitimler vermekteyiz.

Bu kapsamda Gazi Üniversitesi, Bilgi Güvenliği Derneği ve Bilgi Güvenliği Akademisi işbirliği ile ülkemizin ihtiyacı olan siber güvenlik uzmanlarını yani beyaz şapkalı hacker’larını yetiştirmek için yaz kampı düzenledik. Türkiye çapında 37 farklı üniversiteden toplamda 958 kişi siber kampa katılım için başvuru yaptı. Bunlar arasında gerçekleştirilen teknik değerlendirme sınavında lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi 25 kişi kampa katılmaya hak kazandı. Bu katılımcılara siber güvenlik saldırı ve savunma teknikleri konusunda en üst düzeyde eğitimler verilecektir. Kampı başarı ile tamamlayanlara sertifika ve ödüller verilecektir.

Başta Havelsan olmak üzere birçok kurum ve kuruluş tarafından desteklenen kampın Kamu ve Sektör için ihtiyaç olan insan kaynaklarının yetişmesine önemli katkıları olacaktır.”

Siber Güvenlik Kampı sertifika ve ödül töreni, 27 Ağustos 2015 Perşembe günü saat 15.00 de Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, Havelsan Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Sektör Yetkililerinin katılımıyla Gazi Üniversitesi Gölbaşı Kampüsünde gerçekleştirilecektir.